Znajdź nas na    

Uczeni z UG w gronie 2% najlepszych naukowców na świecie

14 uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego zostało zaliczonych do grona najbardziej wpływowych 2% naukowców na świecie pod kątem cytowalności ich publikacji przez innych autorów z ich dyscyplin i subdyscyplin. Najnowsze zestawienie TOP 2% opublikowali właśnie w magazynie PLOS Biology autorzy z Uniwersytetu Stanforda, koncernu wydawniczego Elsevier i organizacji SciTech Strategies.

Na prestiżowej liście 2% najlepszych naukowców na świecie, przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda, znalazło się 14 nazwisk uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego: 

  1. Robert Alicki 
  2. Jerzy Falandysz 
  3. śp. Marek Grinberg
  4. Michał Horodecki 
  5. Paweł Horodecki*
  6. Ryszard Horodecki 
  7. śp. Jan Kapuściński
  8. śp. Alfons Kawski
  9. Andre Marc Selosse 
  10. Bogdan Skwarzec 
  11. Piotr Stepnowski 
  12. Grzegorz Węgrzyn  
  13. Adrianna Zaleska Medynska 
  14. Marek Żukowski

Wybitne osiągnięcia publikacyjne naukowców z Uniwersytetu Gdańskiego zyskały uznanie w skali międzynarodowej. Włączenie naszych uczonych do grona najbardziej wpływowych naukowców przekłada się na umiędzynarodowienie, otwiera nowe możliwości rozwoju oraz przyczynia się do istotnego wzmocnienia widzialności UG na świecie – mówi dr hab. Dorota Pyć, prof. UG, Prorektor ds. Nauki i Umiędzynarodowienia.

Lista została przygotowana została po dokonaniu kompleksowej oceny dorobku naukowego uczonych z całego świata i wyliczeniu złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), uwzględniającego m.in. czynniki takie, jak liczba cytowań niezależnych, indeks Hirscha oraz miejsce i rolę autora wśród współautorów. 

Pełną listę 159 683 naukowców, opublikowaną przez Uniwersytet Stanforda, można znaleźć pod linkiem.

Link do publikacji

*Prof. dr hab. Paweł Horodecki w zestawieniu afiliowany jest jako pracownik Politechniki Gdańskiej, natomiast obecnie pracuje na Uniwersytecie Gdańskim pełniąc funkcję kierownika jednego z zespołów naukowych Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych  ((International Centre for Theory of Quantum Technologies).

opublikowano: 2020-11-19
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności