UMK w światowej elicie

Uniwersytet Mikołaja Kopernika po raz kolejny został ujęty w renomowanym QS World University Rankings.

W najnowszej odsłonie rankingu, w której uwzględniono łącznie 1300 uniwersytetów z całego świata, znalazło się 19 uczelni z Polski. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został sklasyfikowany w przedziale 801-1000 wraz z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Wrocławskim i Politechnikami: Krakowską, Gdańską, Łódzką, Poznańską, Śląską i Wrocławską. Cztery uczelnie z Polski zostały sklasyfikowane w przedziale 1001-1200, a najwyżej w rankingu znalazły się Uniwersytet Warszawski (miejsce 308.), Uniwersytet Jagielloński (miejsce 309.) i Politechnika Warszawska (501-510).

Ze ścisłej światowej czołówki wypadł w tym roku Uniwersytet Harvarda, który zajął piąte miejsce. Na podium najlepszych uniwersytetów świata stanęły: Massachusetts Institute of Technology, University of Oxford, a trzecie miejsce przypadło ex aequo Stanford University i University of Cambridge.

Pełny ranking QS 2022

Tegoroczny ranking QS World University Rankings 2022 uwzględnia 1300 uniwersytetów, co stanowi wzrost o 10 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. Przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym. Eksperci wyróżniają sześć wskaźników, na podstawie których klasyfikują uniwersytety: reputacja w środowisku akademickim (40%), prestiż absolwentów wśród pracodawców (10%), stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (20%), liczba cytowań (20%) oraz międzynarodowa marka uniwersytetu mierzona liczbą pracowników z zagranicy (5%) i studentów spoza kraju (5%). Więcej o metodologii rankingu QS


data ostatniej modyfikacji: 2021-06-11 11:07:56
Komentarze
 
Polityka Prywatności