Znajdź nas na    

Studenci Mogą Zmieniać Świat

Słuchacze Akademii Innowatorów Społecznych, studenci z całej Polski mogą odbyć staż w organizacjach społecznych, wziąć udział w warsztatach i otrzymać granty na własne działania społeczne.

Organizatorem programu jest międzynarodowa organizacja Ashoka, która wyszukuje i zrzesza przedsiębiorców społecznych, czyli twórców organizacji, które pomagają tysiącom ludzi w Polsce i na świecie.

Zgodnie z misją „Każdy może zmieniać świat” („Everyone a Changemaker”), w 2001 roku Ashoka zainaugurowała Akademię Innowatorów Społecznych, by uruchomić ogromny potencjał jaki drzemie w młodych ludziach. W ciągu pięciu edycji Akademia doczekała się ponad 100 absolwentów. Dla wielu studentów udział w Akademii był przełomowym wydarzeniem w życiu. Marta stworzyła projekt Społecznego Cyrku Ulicznego skierowanego do dzieci z warszawskiej Pragi. Gabriela porzuciła pracę w korporacji i stworzyła Żywiecką Fundację Rozwoju, która zmobilizowała lokalnych mieszkańców do współpracy i rozwiązywania własnych problemów. Damian został Pełnomocnikiem ds. Przedsiębiorczości Społecznej przy prezydencie Świętochłowic i stworzył Centrum Edukacji Lokalnej, które wspiera młodych ludzi i bezrobotnych we wchodzeniu na rynek pracy.

VI edycję Akademii zainaugurowano w środę 18 kwietnia w Stowarzyszeniu Otwarte Drzwi w Warszawie, założonym przez członka Ashoki Annę Machalicę. Absolwenci programu opowiedzieli o realizacji własnych projektów oraz o tym, czego nauczyła ich Akademia. Uwieńczeniem inauguracji było namalowanie przez dzieci z „Otwartych Drzwi” ogromnego billboardu z mapą świata – zgodnie z hasłem „Każdy może zmieniać świat”.

„Inwestujemy w osoby, które naprawdę chcą zmieniać świat na lepsze, chcą to robić skutecznie i efektywnie. Naprawdę wdrażają swoje pomysły” – powiedziała Ewa Konczal, reprezentant Ashoki w Polsce.

Swój udział w tegorocznej edycji Akademii studenci mogą zgłaszać do 30 kwietnia. Warunkiem udziału jest przedstawienie pomysłu na projekt społeczny, który uczestnik chciałby zrealizować. Po przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, we wrześniu najlepsi studenci wezmą udział w warsztatach, podczas których spotkają się z członkami Ashoki i wspólnie dopracują projekt. Na przełomie września i października odbędą miesięczny staż w organizacji założonej przez członków Ashoki. W październiku podczas kolejnych warsztatów studenci nauczą się m.in. jak zarządzać projektami i pozyskiwać źródła finansowania. Po zakończeniu warsztatów październikowych otrzymają granty na realizację projektów, nad którymi pracowali podczas trwania programu. W lutym/marcu 2008 roku wezmą udział w warsztatach podsumowujących i staną się członkami Klubu Absolwentów Akademii Innowatorów Społecznych.

„Udział w Akademii, budowanie sieci kontaktów, wsparcia i inspiracji, dodaje wiary w siebie, utwierdza w podejmowaniu właściwych wyborów, a także wskazuje nowe kierunki rozwoju osobistego i zawodowego” – podkreślała Ewa Konczal.

Więcej informacji o Akademii i Ashoce na stronie: www.ashoka.pl.  

O ASHOCE

Misją Ashoki jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym każdy ma możliwości wprowadzania zmiany społecznej. Ashoka czyni to poprzez inwestowanie w wybitne osobowości

– przedsiębiorców społecznych. W ciągu 25 lat istnienia organizacja zainwestowała w ponad 2000 osób w 70 krajach na świecie.

W Polsce Ashoka jest obecna od 1995 r. Przez ten czas przyjęła do grona społecznych noblistów prawie 60 osób. Są to m.in. założyciel ogólnopolskiego ruchu na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, reformatorzy systemu opieki społecznej, czy ustawy o ochronie zwierząt. Działalność organizacji finansują fundacje, firmy i osoby prywatne. Ashoka nie korzysta z żadnych środków publicznych.

« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności