Znajdź nas na    

Wstępne wyniki rejestracji na studia w UMCS na rok akademicki 2026/2027 (stan na 10 lipca br.).

rekrutacja_grafika

Blisko 22,5 tys. rejestracji na studia odnotował Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej podczas pierwszej tury tegorocznej rekrutacji. To o 28 proc. więcej niż przed rokiem, gdy w systemie zarejestrowano 17,5 tys. zgłoszeń. Internetowa rejestracja kandydatów i kandydatek na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie trwała do 10 lipca.

Cieszy nas, że tak liczne grono kandydatów wybrało właśnie naszą uczelnię. To dla nas potwierdzenie, że oferta kształcenia na UMCS jest atrakcyjna i odpowiada na oczekiwania przyszłych studentów. Liczymy, że w kolejnych dniach wielu z nich dopełni formalności rekrutacyjnych i już od października dołączy do naszej społeczności akademickiej – mówi prorektor ds. studentów i jakości kształcenia UMCS prof. Dorota Kołodyńska.

W pierwszej turze rejestracji na studia w UMCS chęć podjęcia kształcenia na Uniwersytecie zadeklarowało również ponad 1400 kandydatów z zagranicy.

W nadchodzącym roku akademickim Uniwersytet przygotował niemal 8 200 miejsc dla kandydatów, w tym ponad 6 800 na studiach stacjonarnych. Oferta kształcenia obejmuje około 100 kierunków oraz blisko 300 specjalności, odpowiadając na zróżnicowane zainteresowania i potrzeby przyszłych studentów.

Bardzo dobrze przyjęte zostały również tegoroczne nowości. O jedno miejsce na kierunkach biologia sportu oraz sztuczna inteligencja w mediach ubiega się średnio 6 osób.

Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce w czołówce kierunków na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich znalazły się:

1. Kryminologia: 15,66 os./miejsce

2. Psychologia: 13,25 os./miejsce

3. Lingwistyka stosowana, spec. angielski z hiszpańskim: 12,56 os./miejsce

4. Lingwistyka stosowana, spec. angielski z portugalskim: 9,11 os./miejsce

5. Anglistyka: 7,59 os./miejsce

6. Administracja i zarządzanie publiczne: 7,38 os./miejsce

7. Pedagogika: 7,36 os./miejsce

8. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 6,47 os./miejsce

9. Lingwistyka stosowana, spec. angielski z niemieckim: 6,44 os./miejsce

10. Sztuczna inteligencja w mediach: 6,05 os./miejsce

 

Biorąc pod uwagę liczbę rejestracji, największą popularnością cieszyły się:

1. Prawo: 1740

2. Psychologia: 1723

3. Kryminologia: 1096

4. Anglistyka: 987

5. Finanse i rachunkowość: 779

6. Zarządzanie: 705

7. Ekonomia: 648

8. Dziennikarstwo i komunikacja społeczna: 582

9. Logistyka: 510

10. Produkcja medialna: 484

 

Przed kandydatami kolejne etapy postępowania rekrutacyjnego. Najważniejsze terminy to:

  • 16 lipca – ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na studia,
  • 20-22 lipca – dostarczanie dokumentów papierowych przez zakwalifikowane osoby,
  • 23 lipca – ogłoszenie kolejnej listy osób zakwalifikowanych na zwolnione miejsca (w przypadku niewypełnienia limitu miejsc w pierwszym terminie),
  • 24 i 27 lipca – dostarczanie dokumentów kandydatów z kolejnej listy.

Przypominamy również, że do września trwa rekrutacja na studia niestacjonarne I stopnia oraz na większość kierunków studiów stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia. Szczegółowe informacje dostępne są w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów na stronie irk.umcs.pl.


opublikowano: 2026-07-13
« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności