Znajdź nas na    

Ambasador Zrównoważonego Rozwoju wyniki

Uroczyste wręczenie nagród w tegorocznej edycji konkursu Ambasador Zrównoważonego Rozwoju odbyło się podczas debaty Eko-Forum w Gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie.

Poziom merytoryczny prac magisterskich nadesłanych na tegoroczną edycję był zdaniem profesora Janusza Kindlera, przewodniczącego jury najwyższy z dotychczasowych. Spośród 47 prac wyłoniono trzy najlepsze. Jurorzy mieli trudne zadanie.

Ideą konkursu od lat jest poszukiwanie innowacyjnych technologii, które będą mogły być praktycznie wykorzystane w rozwiązaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Badania takie są szczególnie potrzebne właśnie teraz kiedy stoimy w obliczu globalnego ocieplenia.

Wszyscy laureaci konkursu będą mieli okazję uczestniczyć w listopadzie w międzynarodowych warsztatach innowacyjnych technologii wspomagających zrównoważony rozwój w siedzibie Bayera w Leverkusen. W corocznym spotkaniu młodych Ambasadorów Zrównoważonego Rozwoju bierze udział młodzież z kilkudziesięciu krajów świata. W najnowocześniejszych laboratoriach Bayera, lidera ochrony środowiska notowanego w ścisłej czołówce na ekologicznych indeksach giełdowych mają okazję zobaczyć jak wygląda praca i badania nad innowacyjnymi technologiami chroniącymi środowisko naturalne. 

Tytuł Ambasadora Zrownoważonego Rozwoju i Nagrodę Grand Prix w wys. 5 000 PLN Jury przyznało Justynie Krajewskiej, absolwentce Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej za pracę pt. "Badania nad recyklingiem termiczno-katalitycznym poliolefin i polistyrenu".  Dzięki innowacyjnej metodzie recyklingu odpadów tworzyw sztucznych możliwe będzie ich wykorzystanie jako komponentów do paliw ciekłych oraz wartościowych surowców chemicznych. Odpady oraz zużyty olej silnikowy, których rozkład trwa tysiące lat i jest szkodliwy dla środowiska można teraz wykorzystywać w sposób przyjazny dla środowiska. Praca ma nowatorski charakter, a jej wyniki mogą być praktycznie wykorzystane w przemyśle. Promotorem pracy był dr inż. Janusz Sokołowski z Zakładu Technologii Nieorganicznej i Ceramiki.

Kolejnym Ambasadorem z nagrodą w wys. 3 000 PLN została Patrycja Redkiewicz, absolwentka Międzywydziałowego Studium Biotechnologii ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za pracę pt. "Produkcja ludzkiej IL-2 w transgenicznym tytoniu". Praca dotyczy aktualnych i ważnych zagadnień związanych z możliwością wykorzystania roślin transgenicznych do produkcji leków (w tym przeciwciał i szczepionek). Celem pracy było uzyskanie transgenicznych roślin tytoniu produkujących ludzką interleukinę - 2 (IL-2) - cytokinę stosowaną w celu stymulacji układu odpornościowego w terapii wielu chorób, w tym choroby nowotworowej. Pozyskanie roślin z genami kodującymi syntezę białek terapeutycznych stwarza możliwość radykalnego obniżenia kosztów produkcji leków (w tym często leków ratujących życie, bardzo drogich i trudno dostępnych) przy jednoczesnej eliminacji zagrożeń wynikających z pracy z zarazkami przy konwencjonalnym procesie produkcji leków. Według prognoz należy oczekiwać, że rośliny wykorzystywane do produkcji leków obok innych roślin alternatywnych (wykorzystywanych między innymi do produkcji odnawialnych surowców dla przemysłu, odnawialnych źródeł energii oraz w celu przeciwdziałania efektowi cieplarnianemu) zastąpią na wielu polach tradycyjne rośliny uprawne.

Tytuły Ambasadorów Zrównoważonego Rozwoju i Nagrodę w wys. 3 000 PLN otrzymali Liliana Bonder i Marek Mirosz, studenci Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej za pracę pt. " Wykorzystanie Technologii Zgazowania Biopaliw Stałych w Ciepłowniach i Elektrociepłowniach Miejskich i Przemysłowych na Przykładzie Ciepłowni w Sokółce". Do nagrody dla tej pracy przyczyniła się zwłaszcza część wdrożeniowa -  projekt przeciwprądowej zgazowarki ze złożem stałym na drewno odpadowe i sieczkę miskantusa zastępującej istniejący system z kotłem opalanym biomasą w ciepłowni w Sokółce. Okazuje się, że projekt jest nie tylko konkurencyjny ekonomicznie ale i sozotechnicznie. Jest to kolejne praktyczne rozwiązanie, z perspektywą wykorzystania w ciepłowniach.

Laureaci przedstawili wykorzystanie biomasy i odpadów palnych w energetyce cieplnej współpracującej z technologią zgazowania. Przejrzyście i nowocześnie pokazali  podstawy teoretyczne i przegląd technologii zgazowania z uwzględnieniem zalecanych układów skojarzonych.

Ambasadorowie Zrównoważonego Rozwoju z tegorocznej oraz wcześniejszych edycji konkursu wzięli również udział w Eko-Forum, debacie poświęconej energii, jej odnawialnym i tradycyjnym źródłom. Podczas gorących dyskusji jej uczestników reprezentujących środowiska naukowe, biznesowe i medialne sformuowano wnioski dotyczące oszczędności energetycznych w przemyśle oraz codziennym życiu wszystkich mieszkańców naszej planety.


« powrót
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
Polityka Prywatności