Polskie uczelnie nadal dalekie od umiędzynarodowienia – dobre zarządzanie kluczem do sukcesu

Międzynarodowa konferencja The Golden Triangle of Internationalisation: Governance, Management and Financing została objęta patronatem honorowym przez Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lenę Kolarską-Bobińską. To znak, że modernizacja polskich uczelni jest ważnym problemem, a ich umiędzynarodowienie kluczem do rozwoju.

Marek Korowajczyk, zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MNiSW przedstawił informacje na temat strategii umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego na konferencji dla władz uczelni wyższych. Powiedział, że MNiSW pracuje nad strategią, która ma wesprzeć uczelnie w podnoszeniu jakości edukacji i nauki oraz ma pomóc w promowaniu polskiego szkolnictwa wyższego za granicą.

Polska jest w kluczowym momencie w procesie modernizacji uczelni - również dlatego, że finansowanie unijne kończy się w 2020 r. Od dzisiejszej aktywności uczeni i rządu zależy czy polskie społeczeństwo będzie miało wysokiej klasy szkolnictwo i uczelnie otwarte na świat. Wyzwaniem jest praktyczne zaangażowanie umiędzynarodowienia w unowocześnianie uczelni, ponieważ sposób zarządzania nimi jest przestarzały. Tymczasem społeczność lokalna i całe społeczeństwa korzysta z umiędzynarodowienia: edukacja to biznes o obrocie 173 mld USD rocznie w skali świata, a eksport usług edukacyjnych w samej tylko Wielkiej Brytanii jest wart 28 mld USD rocznie. Ta wartość dla Polski nie została do tej pory zbadana.

Na konferencję przybyli wielcy specjaliści: Jan Truszczyński, b. Dyrektor Generalny ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej, Prof. Hans de Wit, doradca w budowaniu strategii umiędzynarodowienia dla wielu rządów i dyrektor Centre for Higher Education Internationalisation w Università Cattolica Sacro Cuore w Mediolanie, a także prezydent Academic Cooperation Association (ACA). Swoje prelekcje wygłosili również: Will Archer, który kieruje największym badaniem opinii studentów na świecie (i-graduate) w 800 uniwersytetach oraz Uwe Brandenburg zarządzajacy CHE Consult - firmą, która współtworzyła ranking uniwersytetów Komisji Europejskiej: U-Multirank.

O inicjatywie Leadership Forum in Higher Education

Konferencja The Golden Triangle of Internationalisation: Governance, Management and Financing rozpoczyna cykl spotkań dla władz wyższych uczelni: Leadership Forum in Higher Education. To pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Środkowej i Wschodniej pomyślana jako oddolna inicjatywa wymiany wiedzy i doświadczeń. "Uczelnie w naszym regionie zmieniają się, bo czują, że muszą podnieść swoją jakość, żeby przetrwać niż demograficzny. Próbują też odnaleźć się na międzynarodowym, bardzo konkurencyjnym rynku edukacyjnym. Temat pierwszego Forum jest trudny, bo wymaga krytycznego spojrzenia na własną uczelnię. Ale bez tego nie będzie umiędzynarodowienia. Fakt, że wykazały duże zaangażowanie podczas konferencji podpowiada, że to dla nich ważna kwestia", mówi Justyna Gieżyńska, inicjatorka Leadership Forum i organizatorka konferencji.

Leadership Forum to dyskusje wokół konkretnych studiów przypadku, prowadzonych przez uznanych ekspertów z uniwersytetów i instytucji, od lat skutecznie realizujących programy umiędzynarodowienia uczelni. Leadership Forum to także warsztaty, podczas których można przećwiczyć rozwiązania stosowane na świecie i zainspirować się sprawdzonymi modelami.


data ostatniej modyfikacji: 2015-01-28 14:03:46
Komentarze
Ostatnie:
29.01.2015 15:41
Dodał(a): 
Świetna inicjatywa z tą konferencją. Polskie uczelnie i tak już bardzo dużo zyskują w oczach zagranicznych uczelni :)

Pozdrawiam, Karina
https://plus.google.com/+KarolinaKopeccomMedycynaEstetycznaWrocław/
 
Polityka Prywatności