Szkoły doktorskie zamiast studiów doktoranckich?

logo-mnisw-400

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił pomysł szkół doktorskich. Resort nauki w nowo przygotowywanym projekcie Ustawy 2.0. proponuje szkoły doktorskie z powszechnym systemem stypendialnym, prestiżowy doktorancki grant od NCN oraz likwidację niestacjonarnych studiów doktoranckich.

Na spotkaniu na Politechnice Warszawskiej, organizowanym przez KRD, szef resortu nauki zaprezentował odnowioną formułę prowadzącą do uzyskania stopnia doktora. Postępowanie ma być jednolite dla wszystkich i prowadzić będą do niego trzy ścieżki, przy czym (aby podnieść jakość doktoratów) zlikwidowane zostaną niestacjonarne studia doktoranckie.

Stopień doktora będzie można uzyskać poprzez:
  • kształcenie w szkołach doktorskich,
  • doktorancki grant promotorski,
  • funkcjonującą obecnie ścieżkę eksternistyczną („z wolnej stopy”).
Szkoły doktorskie z powszechnym systemem stypendialnym

W szkołach doktorskich, które będą funkcjonowały w ramach uczelni, MNiSW chce wprowadzić powszechny system stypendialny dla doktorantów. Każdy doktorant w szkole doktorskiej otrzyma stypendium pozwalające na skupieniu się na pracy naukowej. Nowa struktura powinna działać w poprzek struktury wydziałowej uczelni, a więc cechować się interdyscyplinarnością, dlatego też będzie mogła być utworzona dla co najmniej dwóch dyscyplin naukowych ocenionych wysoko w ramach ewaluacji działalności naukowej. Szkoły doktorskie będą mogły być także tworzone wspólnie przez uczelnie oraz instytuty naukowe PAN.

Doktorancki grant promotorski w ramach NCN

Będzie to 6-letnia elitarna ścieżka oparta na konkursie grantowym realizowanym za pośrednictwem Narodowego Centrum Nauki i uwzględniająca ocenę ekspertów międzynarodowych. Doktorant będzie też automatycznie zatrudniany na stanowisku co najmniej asystenta.

Przede wszystkim jakość

Chcąc podnosić jakość studiów MNiSW chce wprowadzić szereg wymogów projakościowych, np.:
  • publikację co najmniej jednego artykułu w recenzowanym czasopiśmie ze zmodyfikowanej listy MNiSW lub książki w wydawnictwach z listy MNiSW;
  • wprowadzenie w ramach szkoły doktorskiej ewaluacji śródokresowej postępów w przygotowaniu rozprawy doktorskiej (z udziałem recenzentów z innej uczelni), która będzie przepustką do dalszego kształcenia oraz warunkiem uzyskania wyższego stypendium;
  • wprowadzenie większej liczby recenzji (cztery recenzje, w tym co najmniej trzy pozytywne);
  • wprowadzenie wymogu posiadania zewnętrznego certyfikatu z języka obcego na poziomie C1.

Wniosek ogólny: przyszłość zaczyna się dynamicznie zmieniać.

Wyszukaj dla siebie studia doktoranckie »


data ostatniej modyfikacji: 2017-05-24 14:56:36
Komentarze
 
Polityka Prywatności