"Nauka w Polsce 2023” – nowy raport OPI

W świecie, w którym nauka jest siłą napędową innowacji i postępu, najnowszy raport "Nauka w Polsce 2023", dostępny na portalu RAD-on, rzuca światło na obecny stan i osiągnięcia polskiej nauki. Raport, przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), jest nie tylko zbiorem suchych danych, ale przede wszystkim cennym źródłem wiedzy dla każdego, kto interesuje się rozwojem naukowym i badawczym w Polsce.

Polska scena naukowa to dynamicznie rozwijający się ekosystem, w którym w 2022 roku działało aż 364 instytucje naukowe, w tym 132 uczelnie akademickie, 69 instytutów badawczych oraz inne ośrodki, takie jak instytuty Polskiej Akademii Nauk czy Sieci Badawczej Łukasiewicz. Tak szerokie spektrum placówek badawczych świadczy o rozbudowanej infrastrukturze naukowej Polski, która stawia na różnorodność dziedzin i interdyscyplinarność badań.

Raport "Nauka w Polsce 2023" podaje, że najwięcej instytucji naukowych znajduje się w województwie mazowieckim, co potwierdza centralną rolę Warszawy i jej okolic w polskiej nauce. Ważne ośrodki badawcze mieszczą się również w innych regionach kraju, co pokazuje, że nauka w Polsce jest rozłożona równomiernie i ma silne podstawy w całym kraju.

Zatrudnienie w sektorze naukowym również robi wrażenie – ponad 72 tysiące badaczy pracuje w polskich instytucjach naukowych, z czego większość stanowią osoby z tytułem doktora. To pokazuje, jak dużą wartość Polska przykłada do kształcenia wyższego i rozwijania kariery naukowej. Co więcej, wśród badaczy 46% stanowią kobiety, co świadczy o stopniowym zmierzaniu do równości płci w nauce, choć w niektórych dziedzinach, jak nauki inżynieryjno-techniczne, dysproporcja ta jest nadal zauważalna.

Nauka w Polsce to nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzie i ich osiągnięcia. W latach 2018-2022 opublikowano blisko 537 tys. prac naukowych, co świadczy o intensywnej działalności badawczej polskich uczonych. Publikacje te obejmują zarówno artykuły w prestiżowych czasopismach międzynarodowych, jak i monografie naukowe, co podkreśla różnorodność form upowszechniania wiedzy. Warto zauważyć, że polscy naukowcy nie ograniczają się tylko do języka polskiego – większość prac naukowych opublikowana jest w języku angielskim, co zwiększa ich międzynarodową widoczność.

Innym istotnym aspektem jest wkład Polski w globalne przedsięwzięcia badawcze i innowacje. Liczba złożonych wniosków patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego rośnie, co świadczy o dynamicznym rozwoju sektora badań i rozwoju w Polsce. To wszystko pokazuje, że polska nauka ma się czym pochwalić i wciąż rozwija się w kierunku międzynarodowych standardów.

Raport "Nauka w Polsce 2023" jest więc nie tylko podsumowaniem osiągnięć ostatnich lat,


data ostatniej modyfikacji: 2024-03-08 15:07:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności