Warto studiować zarządzanie w Warszawie. Ranking „Financial Times”

Spośród 12 tysięcy uczelni biznesowych na świecie „Financial Times” wskazuje dziś pierwszą setkę najlepiej kształcących na magisterskich studiach z zarządzania. Wśród nich są dwie uczelnie z Polski – Akademia Leona Koźmińskiego, która zajęła 42. miejsce i Szkoła Główna Handlowa, która znalazła się na 58. pozycji, a także 5 innych uczelni z Europy Środkowo-Wschodniej.

„Financial Times” przygotowuje rankingi edukacyjne na postawie własnych badań ankietowych przeprowadzanych w grupach absolwentów, którzy ukończyli studia przed trzema laty. Cztery lata temu ALK opuścił wyjątkowo udany rocznik i kariery zawodowe absolwentów, wyrażające się wysokością przychodów i ich awansem, pozwoliły uczelni wskoczyć na wysoką 20. pozycję w rankingu „FT”. We wcześniejszych edycjach tego rankingu ALK zajmowała tak jak w tym roku 42. miejsce, zatem powróciła na swoją dawną pozycję.

– To pokazuje, że możemy być wyżej, walczyć o lepsze miejsce w rankingach, ale musimy się mocno starać i nieustannie rozbudzać ambicje zawodowe naszych studentów – mówi prof. Witold Bielecki, rektor ALK. ­ Pozycja najlepszej uczelni kształcącej na kierunku zarządzanie w Polsce cieszy, ale nie powinna nas w pełni satysfakcjonować, bo kształcenie menedżerów odbywa się dziś na rynku globalnym. Na studia przyjeżdżają do nas osoby z 70 krajów, na kierunku zarządzanie połowa słuchaczy to cudzoziemcy. Oni mogą wybrać każdą uczelnię na świecie. O wyborze ALK w dużej mierze decyduje nasza wysoka pozycja w rankingu, ale też dobra jakość życia w Warszawie w porównaniu z innymi akademickimi miastami w Europie.

Wśród 17 kryteriów oceny branych pod uwagę przez „FT” warto zwrócić uwagę zwłaszcza na postępy w karierze zawodowej absolwentów. Pod tym względem ALK wypada bardzo dobrze zajmując 7. miejsce. Przeciętne roczne ważone zarobki absolwentów zarządzania po Koźmińskim to aż 65 tys. dolarów brutto.

W rankingu magisterskich programów z zarządzania Europę Środkowo-Wschodnią reprezentuje aż 7 uczelni, co oznacza znaczący wzrost poziomu edukacji menedżerskiej w naszym regionie. Oprócz dwóch uczelni z Polski w rankingu znalazły się także: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (18.), HHL w Lipsku (24.), GSOM w Petersburgu (27.), Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie (84.) i Uniwersytet w Lubljanie (87.). Na lidera kształcenia wyrasta też Azja. W rankingu znalazło się aż 15 uczelni z Dalekiego Wschodu.

Czołówkę rankingu niezmiennie od lat stanowią uczelnie z Europy Zachodniej. Pierwsze miejsce zajmuje Uniwersytet St. Gallen (Szwajcaria), drugie – HEC Paris, a trzecie – London Business School. Brak amerykańskich uczelni w tym zestawieniu wynika z różnic w programach i nazewnictwie. W USA magisterskie studia z zarządzania to najczęściej stacjonarne studia MBA („FT” poświęca im odrębny ranking publikowany w innym terminie).

Oprócz dwóch warszawskich uczelni, które samodzielnie znalazły się w rankingu, są tu również ich zagraniczni partnerzy. ALK – oprócz własnych kierunków – ma także program realizowany wspólnie z ESCP Europe (5. miejsce w rankingu), a SGH jest jedną z 31 uczelni partnerskich Cems (8. miejsce).

Ranking


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-28 12:06:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności