Zespół Space Systems z AGH laureatem nagrody za najlepszy projekt robota marsjańskiego

Clipboard01

Zespół AGH Space Systems został laureatem nagrody Best Design Awards za najlepszy projekt robota marsjańskiego przyznanej w ramach zawodów robotycznych European Rover Challenge w Kielcach – ERC Space and Robotics Event 2020.

Inicjatorem tego wyróżnienia jest warszawska firma SENER Polska, która zaprojektowała i wykonała m.in. pępowinę marsjańską dla europejskiego łazika ExoMars.

AGH Space Systems otrzymał nagrodę w kategorii „best design”. Laureaci pozostałych kategorii to zespoły z Niemiec:

  • STAR Dresden e.V – w kategorii „best docs” – za wyjątkowy profesjonalizm oraz znakomite przygotowanie dokumentacji zgodnie z wytycznymi regulaminu ERC,
  • ERIG e.V – w kategorii „best science design” – za wykonanie dogłębnej analizy oraz interdyscyplinarne podejście do projektu.

Zwycięskie zespoły, które zostały wyłonione na podstawie przesłanej przez nie dokumentacji technicznej, będą miały możliwość udziału w webinarze z ekspertami międzynarodowej grupy SENER pracujących przy misjach marsjańskich NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Tegoroczna edycja zawodów ERC odbędzie się w dniach 11-13 września w formule hybrydowej z wykorzystaniem technologii umożliwiających drużynom z całego świata zdalny udział w zawodach. Do stworzenia innowacyjnej platformy, za pomocą której zespoły będą sterować robotem znajdującym się na torze marsjańskim w Kielcach, wykorzystano amerykański system zdalnego zarządzania oraz pojazdy mobilne dostarczone przez polski start-up robotyczny. To pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie.

Do rywalizacji w finale zawodów zakwalifikowały się 33 drużyny z 14 krajów świata.


data ostatniej modyfikacji: 2020-08-11 10:42:10
Komentarze
 
Polityka Prywatności