ŚWIĘTO UNIWERSYTETU 2021

19 lutego, w dniu urodzin swojego patrona, UMK obchodził Święto Uniwersytetu. W związku z sytuacją epidemiczną w tym roku nie odbyły się jednak zwyczajowe uroczystości. - Sposób, w jaki obchodzono w tym roku Święto Uniwersytetu, jest symbolem tych wszystkich ograniczeń i wyrzeczeń, z którymi musimy godzić się od miesięcy - mówi JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala w okolicznościowym wystąpieniu.

W związku z pandemią COVID-19 w tym roku - po raz pierwszy odkąd Uniwersytet zaczął świętować dzień urodzin Mikołaja Kopernika - zrezygnowano ze spotkania w auli, by nie narażać członków społeczności akademickiej oraz gości. Z okazji Święta Uniwersytetu członkowie kolegium rektorskiego złożyli tego dnia kwiaty pod pomnikami Mikołaja Kopernika i rektora Ludwika Kolankowskiego. Rektor UMK zwrócił się natomiast z wystąpieniem do pracowników, studentów i doktorantów oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków Uniwersytetu (treść wystąpienia znajdą Państwo w osobnym załączniku).

Wystąpienie JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Sokali

Z okazji Święta Uniwersytetu życzenia dla UMK przekazali przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Torunia:

Wystąpienie Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego

Wystąpienie Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza

Wystąpienie Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego

W dniu Święta Uniwersytetu poznaliśmy również laureata międzynarodowej nagrody naukowej Ratio et Spes, którym został profesor Hans Joachim Schellnhuber, fizyk teoretyk i fizyk atmosfery, badacz zmian klimatu i ich skutków.

Urodziny Mikołaja Kopernika i Święto Uniwersytetu są również okazją dla kolejnych wydziałów UMK do pożegnania się z absolwentami. Podobnie jak jesienią (w I turze), z powodu pandemii pracownicy wydziałów wzruszająco żegnają się z byłymi studentami w formie filmowej, a nie – jak w ubiegłych latach – na dyplomatoriach.

Premiera filmów "Do zobaczenia!" (II tura), obejmujących nagrania z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydziału Sztuk Pięknych i English Division CM, odbyła się w piątek 19 lutego o godz. 18.00.

Nagroda Ratio et Spes

UMK w liczbach - kształcenie

UMK w liczbach - pracownicy

UMK w liczbach - studenci


data ostatniej modyfikacji: 2021-02-22 11:15:11
Komentarze
 
Polityka Prywatności