Startuje kolejna edycja studiów podyplomowych offshore wind. Uniwersytet Morski w Gdyni przedłuża współpracę z PGE Baltica

Po sukcesie pierwszej edycji studiów „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” w sobotę, 4 marca 2023 roku odbyła się inauguracja ich drugiej odsłony. PGE Baltica i Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały umowę o kontynuacji współpracy w tym zakresie.

Studia przeznaczone są dla kadry menedżerskiej technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w całym przemyśle offshore – zarówno firm z branży morskiej energetyki wiatrowej, jak i firm z branży oil & gas prowadzących działalność wydobywczą na morzu. W nowej edycji, na którą składać się będzie 210 godzin zajęć przez dwa semestry, weźmie udział 40 uczestników. PGE Baltica jest partnerem głównym studiów.

Cieszę się, że po roku od rozpoczęcia współpracy dydaktycznej z Uniwersytetem Morskim w Gdyni mamy okazję świętować jej efekty. Serdecznie gratuluję pierwszej grupie absolwentów studiów podyplomowych o zarządzaniu ryzykiem w offshore,
a jednocześnie gratuluję nowej grupie słuchaczy decyzji o podjęciu studiów. Rynek morskiej energetyki wiatrowej w Polsce czeka na takich fachowców. Chcemy przygotować polskie kadry do pracy w morskiej energetyce wiatrowej, bazując na zasobach polskich uczelni. Wysoka jakość zajęć na Uniwersytecie spotkała się z pozytywnym odbiorem ze strony słuchaczy i dużym zainteresowaniem kolejną edycją.
Z tym większą satysfakcją miałem przyjemność podpisać dziś w imieniu PGE Baltica umowę z uczelnią o kontynuacji współpracy przy realizacji tych studiów –
powiedział Dariusz Lociński, wiceprezes zarządu PGE Baltica ds. rozwoju.

- Uniwersytet Morski w Gdyni od ponad stu lat specjalizuje się w kształceniu przyszłych oficerów floty handlowej. Drugim, bardzo istotnym filarem naszej działalności dydaktycznej jest kształcenie specjalistów szeroko rozumianego lądowego zaplecza gospodarki morskiej. W ostatnich latach Uniwersytet Morski w Gdyni, odpowiadając na potrzeby rynku pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, podjął wyzwanie kształcenia kadr dla przemysłu offshorowego, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Przygotowaliśmy bogatą ofertę dydaktyczną w tym zakresie, a powstające Centrum Offshore UMG będzie zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzumówi prof. dr hab. inż. kpt ż.w. Adam Weintrit, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej” realizowane na Wydziale Nawigacyjnym UMG we współpracy z PGE Baltica jest jedną z form wspierania rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki połączeniu wiedzy teoretycznej z ekspercką oraz wsparciu ekspertów z branży i partnera głównego studiów – PGE Baltica, z satysfakcją możemy powiedzieć, że studia te odniosły sukces i cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Niedawno świadectwa ukończenia studiów odebrali pierwsi absolwenci tego kierunku, a dziś miałem przyjemność powitać w murach UMG uczestników kolejnej edycji. Przygotowanie niezbędnej w tym sektorze kadry wymaga współpracy i wspólnych przedsięwzięć zarówno ze strony uczelni wyższych jak i przemysłu związanego z energetyką i branżą offshore. Tak więc, bardzo cieszy mnie kontynuacja współpracy z PGE Baltica jako partnerem głównym studiów podyplomowych, a także na innych polach – dodaje Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Wśród kadry dydaktycznej studiów są pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a także eksperci PGE Baltica – Rafał Żendarski, starszy kierownik ds. logistyki portowo-morskiej, oraz Piotr Kubala, ekspert ds. geologii. Do grona wykładowców dołączą także dwaj absolwenci pierwszej edycji studiów, Patryk Juszkiewicz oraz Konrad Wróbel.

Więcej o programie offshore Grupy PGE

Grupa PGE realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Dwa z nich to morskie elektrownie wiatrowe Baltica 2 i Baltica 3, które składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. PGE realizuje to przedsięwzięcie wraz z duńskim partnerem – firmą Ørsted. Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne, decyzje środowiskowe, umowy przyłączeniowe do sieci przesyłowej z operatorem, a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i zatwierdzony poziom wsparcia indywidualnego. Rozpoczną dostarczanie energii elektrycznej do polskich gospodarstw domowych jeszcze w tej dekadzie. Równolegle PGE przygotowuje się do budowy trzeciego projektu – morskiej elektrowni Baltica 1. Instalacja przewidziana jest do uruchomienia po 2030 roku, a jej moc wyniesie ok. 0,9 GW. PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE, rozpoczęła w maju 2022 roku badania pomiarów wietrzności na potrzeby tego projektu, a jesienią 2022 roku badania środowiskowe. Baltica 1 ma już decyzję lokalizacyjną i umowę przyłączeniową. Realizując kolejne projekty morskich farm wiatrowych, PGE zamierza wypełnić strategiczny cel osiągnięcia co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczej w technologii offshore na Morzu Bałtyckim do 2040 roku.


ostatnia zmiana: 2023-03-07
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności