Prawo sztucznej inteligencji – innowacyjny kierunek studiów magisterskich w Akademii Leona Koźmińskiego

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój technologii, Akademia Leona Koźmińskiego uruchamia nowy kierunek studiów magisterskich, który z pewnością przyciągnie uwagę przyszłych projekt managerów, prompt inżynierów, konsultantów z zakresu nowych technologii, specjalistów ds. rozwoju biznesu oraz wszystkich entuzjastów sztucznej inteligencji, wiążących z tym obszarem przyszłość zawodową. Dwuletni program niestacjonarnych studiów, realizowany w języku polskim, rozpocznie się już w październiku 2024.

Kierunek prawo sztucznej inteligencji został zaprojektowany z myślą o absolwentach studiów licencjackich, ale też magisterskich, którzy planują swoją karierę w branżach intensywnie wykorzystujących nowoczesne technologie. Studia przygotowują do rozumienia i stosowania prawa w kontekście najnowszych osiągnięć w dziedzinie AI, oferując solidne podstawy teoretyczne oraz intensywne szkolenie praktyczne.

Ewoluująca sztuczna inteligencja staje się źródłem niemal wszystkich innowacji w gospodarce, stąd przyszedł czas na studia, które kształcą poszukiwanych na rynku pracy specjalistów w tej dziedziniepodkreśla prof. Bartłomiej Nowak, Prorektor ds. współpracy z otoczeniem oraz Dziekan Kolegium Prawa w Akademii Leona Koźmińskiego. – W Europejskiej strategii cyfrowej wskazano, że pojawiające się przełomowe technologie, w tym sztuczna inteligencja, robotyka, internet rzeczy i technologia kwantowa, odegrają w przyszłości kluczową rolę we wzmacnianiu konkurencyjności i pozycji państw członkowskich w gospodarce światowej. Naszym celem jest zatem zapoznanie studentów i studentek z podstawami prawnymi rozwoju technologicznego i funkcjonowania AI z odniesieniem do innych nauk.

Program nauczania na nowym kierunku studiów magisterskich został stworzony przez naukowców, ekspertów i praktyków z dziedziny sztucznej inteligencji oraz prawa. Zajęcia prowadzone będą m.in. w formie warsztatów i projektów wykorzystujących narzędzia, takie jak Virtual Reality. W programie nie zabraknie możliwości uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach, warsztatach oraz wymianach studenckich, które umożliwiają budowanie globalnych sieci kontaktów zawodowych. Dodatkowo, w programie uwzględniono rozbudowany moduł programów stażowych, który pozwala zdobyć praktyczne doświadczenie w renomowanych firmach technologicznych i konsultingowych w trakcie studiów.

Absolwenci Prawa sztucznej inteligencji będą gotowi do pracy w charakterze specjalistów AI w przedsiębiorstwach technologicznych, doradczych, oraz w administracji publicznej. Interdyscyplinarna znajomość regulacji prawnych oraz etycznych i technologicznych aspektów stosowania sztucznej inteligencji pozwoli im na pełnienie funkcji menedżerskich, doradczych oraz analitycznych. Zakończenie studiów to nie tylko dyplom magistra, ale przede wszystkim solidne przygotowanie do aktywnego kształtowania przyszłości technologii w zgodzie z najwyższymi standardami prawnymi i etycznymi.

Nowy kierunek stwarza niepowtarzalną okazję zgłębienia wieloaspektowości nowoczesnych systemów opartych na AI, poznania podstaw prawnych jej funkcjonowania oraz zarządzania danymi z perspektywy biznesowej – podkreśla prof. Aleksandra Przegalińska, Prorektorka ds. współpracy z zagranicą i ESR w Akademii Leona Koźmińskiego. – Udział w studiach uczy samodzielnego i krytycznego myślenia, inspiruje do podejmowania wyzwań, wyzwala kreatywność. W konsekwencji pozwala zdobyć wiedzę i kompetencje ważne dla rozwoju gospodarki.

Program nowych studiów magisterskich przygotowuje studentów i studentki do odpowiedniego reagowania na dynamicznie zmieniające się otoczenie technologiczne generujące możliwości wykorzystywania sztucznej inteligencji. Kształci umiejętności strategicznego myślenia i działania w firmach małych, średnich i dużych, start-upach i korporacjach, krajowych i międzynarodowych, funkcjonujących w branżach zaawansowanych technologicznie.


opublikowano: 2024-06-12
Komentarze
Pomysły na studia dla maturzystów - ostatnio dodane artykuły
 
Polityka Prywatności