Przegląd kierunków studiów
wyszukiwarki kierunków:
licencjackie I stopnia »
inżynierskie I stopnia »
magisterskie jednolite »
magisterskie II stopnia »
doktoranckie III stopnia » podyplomowe »

Studia - artykuły

Robotycy z PŁ jedyną drużyną z Polski w finale konkursu Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge

Studenckie Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej zamyka rok 2016 jeszcze jednym sukcesem. Reprezentanci Koła zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. Koło SKaNeR jest jedynym reprezentantem Polski i jedynym samodzielnie występującym reprezentantem naszej części Europy. Finał zawodów odbędzie się w marcu 2017 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Drużyna i zbudowane przez studentów roboty przeszły przez trzy etapy trudnych eliminacji, w których na początku konkurowały aż 143 zespoły z całego świata. Do finałów dotarło tylko 28 drużyn, m.in. z tak znakomitych uczelni i ośrodków jak Carnegie Mellon University, ETH Zurich, Georgia Tech, Imperial College London, Beijing Institute of Technology, Scuola Superiore Sant'Anna, Nanyang Technological University. Osiągnięty już sukces to wynik ponad rocznej pracy zespołów projektowych pracujących w Kole Naukowym Robotyki SKaNeR - sekcji robotów latających, robota mobilnego oraz łazika marsjańskiego.

Zawody Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge wyznaczają i pokazują ogólnoświatowy trend rozwoju robotów mobilnych - autonomia i sztuczna inteligencja, w którym zespół z Politechniki Łódzkiej chce mieć swój udział. Jak mówią studenci udział w konkursie to zwieńczenie ważnego etapu w ich długofalowym planie rozwoju robotów mobilnych, ale również niepowtarzalna szansa na pokazanie potencjału Politechniki Łódzkiej oraz Polski, w miejscu na które już w marcu zwrócone będą oczy całego świata.

- Nasze prace rozpoczęliśmy ponad rok temu opierając się na konstrukcjach już wcześniej rozwijanych przez naszych studentów. Złożoność konkursu wymagała integracji prac kilku zespołów projektowych i wymiany doświadczeń pomiędzy nimi, dlatego cieszę się, że praca grupowa daje tak dobre efekty. Powstają nowe roboty, studenci zapoznają się i testują bardzo trudne technologie: nawigacji, lokalizacji i autonomicznej manipulacji. Pracują równocześnie na kilku rodzajach robotów: sześciokołowym, czterokołowym i trzech latających - mówi dr hab. Grzegorz Granosik, opiekun Koła. Zbudowane i oprogramowane roboty będą mogły startować w różnych konkursach dzięki modułowej strukturze zastosowanych podzespołów i oprogramowania - taki właśnie był nasz cel naukowy na ten rok.

W tym momencie drużyna poszukuje finansowania na pokrycie kosztów wyjazdu zespołu na zawody i liczy na wsparcie ze strony firm zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.

- To niezwykle trudne i rozbudowane zawody, wymagające autonomicznej pracy robotów lądowych i latających. Jesteśmy świadomi, że w wielu konkurencyjnych ośrodkach naukowych przygotowania do konkursu prowadzone są przez liczniejsze zespoły z znacznie większym doświadczeniem i prestiżem. Nie czujemy się tym jednak przytłoczeni i ciężko pracujemy, sukcesywnie realizując kolejne założenia projektowe. Mamy nadzieje, że już w marcu staniemy jak równy z równym z innymi zespołami, a nasze rozwiązania okażą się konkurencyjne - mówi Mateusz Kujawiński, lider drużyny Raptors.

Do największych sukcesów Łódzkich łazikowców należy wygrana w europejskich zawodach European Rover Challenge 2016 oraz piąte miejsce w University Rover Challenge 2016 organizowanym w Stanach Zjednoczonych.


data ostatniej modyfikacji: 2016-12-21 16:03:44
Komentarze
Ostatnie:
1.01.2016 12:52
Dodał(a): ~David5000
(IP: 192.55.109.*)
Gratulacje panowie.

Przegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_Ekologii_i_Zarz__dzania_w_Warszawie_boks_220_og__lny.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura

Nauka języka za granicą
ATAS_220.jpg